Seniori sú to pekné z minulosti.

Autor: Katarína Ivaničová | 15.2.2014 o 20:16 | (upravené 15.2.2014 o 21:05) Karma článku: 11,30 | Prečítané:  846x

Žijú medzi nami,sú to rodičia,starí rodičia,susedia a vekom patria do kategórie seniorov. Prispôsobujú sa životu  v novej dobe,ale v sebe nesú vlastne to pekné z minulosti. Jednoduchosť im roky nebola na škodu,práve naopak,pridávalo im to na zdraví aj na šťastí.

Každý z nás bol malé, krásne dieťa,ktoré rodičia milovali a chceli mu dať  všetko na svete. No pred pár rokmi to bola hlavne láska. Mám už dosť rokov a moji rodičia boli z tej staršej generácie. V spoločnej domácnosti s nami žila aj stará mama, starala sa o nás a ľúbila nás. Moja mamička mi hovorievala:"poslúchaj starú mamu a pomáhaj jej". Rešpektovala som to a najradšej som mala jej rozprávanie o živote,keď ona bola mladšia.Nemala peniaze a vychovala sedem dcér a jednou z tých dcér bola moja mamička. Všetkého mali málo,podelili sa o všeko a niečo nové si vážili ako poklad. Čas beží, rozlúčila som sa so starou mamou pred veľa rokmi,ale niekedy mi príde na rozum jej dobrota a milé modré oči.

Moji rodičia nás vychovali slušne a tiež sa snažili,aby nám nič nechýbalo.Keď prišli o zdravie,tak som neváhala a doopatrovala som otca aj matku. Myslím si,že tak by to malo byť.Pred pár rokmi ma opustili,ale zanechali mi lásku k starým ľuďom. Často uvažujem nad tým,že mali život ťažší,ale krajší,spokojnejší a aj zdravší. Chodili do práce a za svoje  peniaze si kúpili,čo bolo treba. Vychovávali svoje deti k slušnosti a budovali nové veci.Žili bez zbytočných intríg,netrpeli na stres a nebáli sa chodiť po meste. V jednom dome žilo viac generácii a vedeli sa rešpektovať navzájom. Na trhu si kupovali zdravé potraviny,dýchali čistejší vzduch a stretávali sa na spoločenských podujatiach. Práve terajší seniori vybudovali závody,ktoré teraz krachujú. Práve tí istí seniori,ktorí teraz na pleciach nesú sedem až osem krížikov,boli riaditelia podnikov,predavačky,učiteľky a atď. Doba napreduje a škoda hladať vlanajší sneh,ale spomienky predsa nie sú zakázané.

Nadišla nová doba,mladí ľudia tých starých niekedy podceňujú a odpisujú.Mnohí sa nevedia, nechcú a ani nemôžu postarať o svojich starých rodičov. Zabúdame pritom na to,že aj MY budeme starí.Aj my budeme potrebovať pomoc a hlavne lásku. Seniori sa snažia žiť s dobou,pomáhajú ako môžu a pritom sú  dostatočne hrdí,neprosia o pomoc,nežobrú o lásku. Žijú niekedy na hranici biedy,len preto,aby mohli finančne pomôcť svojim deťom,či vnukom. Vážime si to vôbec? Poniektorí áno,ale niektorí to riešia tak,že si seniorov odložia do domovov,či penziónov a tam chodia na návštevu raz za čas. Niektorí prídu,len v čase dôchodkov. No nehádžme všetkých do jedného vreca,niektorým nedovolí práca či povaha a ani životné podmienky,na to,aby si zobrali seniorov k sebe domov.Naše deti potom nevedia ako sa majú chovať k seniorom. Ukazujeme ako si ich nevážime a zabúdame na to,že mladá generácia je učenlivá. Ako sa naučila,tak sa môže správať aj neskôr k nám. Myslíme na to?

Žijeme v čase fialovej kravy,v čase internetu a na spoločenských akciách si nemáme už ani čo povedať. Nepoznáme chuť domácej hydiny a čaro  výletov v prírode. Vymenili sme pohodlie života za rýchly beh. Nevieme sa odreagovať a preto trpia naše rodiny. Je zlá doba, zlá doba na lásku,  na dobro. No starí ľudia za to nemôžu,trpia spolu s mladou generáciou a často im nemá ani kto pomôcť.Pomôžme im,sú zraniteľní ! Žili v čase dobra,práce a radosti.

Je krásne, keď silní chránia  slabších. Šťastie,zdravie a bezmocnosť,staroba má tenkú hranicu.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Váhostav dostal pokutu za schránkové firmy, majiteľom je Široký

Úrad pre verejné obstarávanie udelil stavebnej firme Váhostav pokutu za neprehľadnú vlastnícku štruktúru, Široký je skutočným vlastníkom podniku.

SVET

Čo povedala premiérka Mayová o Európe a Británii

Británia skrátka odchádza z Európskej únie.

KULTÚRA

Sherlockovi klesla sledovanosť. Keby pohol mozgom, zistí aj prečo

Za nízkymi číslami môžu byť Rusi.


Už ste čítali?