Seniori sú to pekné z minulosti.

Autor: Katarína Ivaničová | 15.2.2014 o 20:16 | (upravené 15.2.2014 o 21:05) Karma článku: 11,30 | Prečítané:  858x

Žijú medzi nami,sú to rodičia,starí rodičia,susedia a vekom patria do kategórie seniorov. Prispôsobujú sa životu  v novej dobe,ale v sebe nesú vlastne to pekné z minulosti. Jednoduchosť im roky nebola na škodu,práve naopak,pridávalo im to na zdraví aj na šťastí.

Každý z nás bol malé, krásne dieťa,ktoré rodičia milovali a chceli mu dať  všetko na svete. No pred pár rokmi to bola hlavne láska. Mám už dosť rokov a moji rodičia boli z tej staršej generácie. V spoločnej domácnosti s nami žila aj stará mama, starala sa o nás a ľúbila nás. Moja mamička mi hovorievala:"poslúchaj starú mamu a pomáhaj jej". Rešpektovala som to a najradšej som mala jej rozprávanie o živote,keď ona bola mladšia.Nemala peniaze a vychovala sedem dcér a jednou z tých dcér bola moja mamička. Všetkého mali málo,podelili sa o všeko a niečo nové si vážili ako poklad. Čas beží, rozlúčila som sa so starou mamou pred veľa rokmi,ale niekedy mi príde na rozum jej dobrota a milé modré oči.

Moji rodičia nás vychovali slušne a tiež sa snažili,aby nám nič nechýbalo.Keď prišli o zdravie,tak som neváhala a doopatrovala som otca aj matku. Myslím si,že tak by to malo byť.Pred pár rokmi ma opustili,ale zanechali mi lásku k starým ľuďom. Často uvažujem nad tým,že mali život ťažší,ale krajší,spokojnejší a aj zdravší. Chodili do práce a za svoje  peniaze si kúpili,čo bolo treba. Vychovávali svoje deti k slušnosti a budovali nové veci.Žili bez zbytočných intríg,netrpeli na stres a nebáli sa chodiť po meste. V jednom dome žilo viac generácii a vedeli sa rešpektovať navzájom. Na trhu si kupovali zdravé potraviny,dýchali čistejší vzduch a stretávali sa na spoločenských podujatiach. Práve terajší seniori vybudovali závody,ktoré teraz krachujú. Práve tí istí seniori,ktorí teraz na pleciach nesú sedem až osem krížikov,boli riaditelia podnikov,predavačky,učiteľky a atď. Doba napreduje a škoda hladať vlanajší sneh,ale spomienky predsa nie sú zakázané.

Nadišla nová doba,mladí ľudia tých starých niekedy podceňujú a odpisujú.Mnohí sa nevedia, nechcú a ani nemôžu postarať o svojich starých rodičov. Zabúdame pritom na to,že aj MY budeme starí.Aj my budeme potrebovať pomoc a hlavne lásku. Seniori sa snažia žiť s dobou,pomáhajú ako môžu a pritom sú  dostatočne hrdí,neprosia o pomoc,nežobrú o lásku. Žijú niekedy na hranici biedy,len preto,aby mohli finančne pomôcť svojim deťom,či vnukom. Vážime si to vôbec? Poniektorí áno,ale niektorí to riešia tak,že si seniorov odložia do domovov,či penziónov a tam chodia na návštevu raz za čas. Niektorí prídu,len v čase dôchodkov. No nehádžme všetkých do jedného vreca,niektorým nedovolí práca či povaha a ani životné podmienky,na to,aby si zobrali seniorov k sebe domov.Naše deti potom nevedia ako sa majú chovať k seniorom. Ukazujeme ako si ich nevážime a zabúdame na to,že mladá generácia je učenlivá. Ako sa naučila,tak sa môže správať aj neskôr k nám. Myslíme na to?

Žijeme v čase fialovej kravy,v čase internetu a na spoločenských akciách si nemáme už ani čo povedať. Nepoznáme chuť domácej hydiny a čaro  výletov v prírode. Vymenili sme pohodlie života za rýchly beh. Nevieme sa odreagovať a preto trpia naše rodiny. Je zlá doba, zlá doba na lásku,  na dobro. No starí ľudia za to nemôžu,trpia spolu s mladou generáciou a často im nemá ani kto pomôcť.Pomôžme im,sú zraniteľní ! Žili v čase dobra,práce a radosti.

Je krásne, keď silní chránia  slabších. Šťastie,zdravie a bezmocnosť,staroba má tenkú hranicu.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

AUTO

V garáži opatruje rodinné dedičstvo: Škodu 120 GLS

Najdrahšia verzia škodovky mala ako jediná olejový chladič.


Už ste čítali?