Nie je to len o voľbách...

Autor: Katarína Ivaničová | 28.5.2014 o 8:33 | (upravené 28.5.2014 o 9:13) Karma článku: 6,82 | Prečítané:  400x

To, že chodíme voliť čoraz menej nie je len volebná únava. Myslím si ,že občan dáva aj tým najavo svoju nespokojnosť so životom na Slovensku. Smerom od hora -dole, vidíme,čo sa dá urobiť pre blaho ľudí,ale niekde aj tam vyššie to končí a úmysel "pomôcť" sa až dole,tam k obyčajným ľuďom akosi stále nedostáva.

Všímam si,že  občania  nie sú spokojní a voľby berú už ako obťažovanie. Stretla som sa s názorom,že keď si tam hore všetko robia pre seba ,tak nech si aj volia sami. Podľa môjho názoru Slovák aj neúčasťou vo voľbách vlastne volá o pomoc. Ignoruje volebnú kampaň a nejde k volebnej urne. Zamyslime sa nad tým, že vlastne politik potrebuje voliča a potrebuje ho vlastne len na voľby. Po množstvách sľubov a volebných prekáračkách sa život dostane do normálu a "skutek -utek ". Zažili sme to už mnoho krát a aj to tak berieme.

Ryba smrdí od hlavy a preto  vidno a aj cítiť, že od hora to padá na nás. Už pár rokov vidíme a cítime, že občan je osamotený,je odkázaný sám na seba a na svojich blízkych. Vezmime si občana a chorobu. občana a súdny spor, občana a dôchodkový vek. Ani v jednom prípade sa nemôže občan spoľahnúť na štát. Štát hľadá dôvody ,ako sa to nedá a nie ako pomôcť. Teda česť výnimkám,kde sa vybaví všetko po straníckej línii  alebo po koreňoch rodiny. Občan ak má prácu ,tak platí dane,zapája sa do života vo svojom bydlisku, no ak chce komunikovať s úradmi natrafí na bariéru nezáujmu. Veď vieme,že po každej výmene politickej mašinérie sa vymieňa väčšia časť pracovníkov na úradov,inštitúciách a aj  vedúcich funkciách v takej nemocnici,či súde. Voláme to "politické čistky". Dostanú sa tam skutočne odborníci? Túto otázku si často kaldiem a neviem na ňu odpovedať. Zažila som v živote mnoho situácií, kde riešenie malo politický či rodinkársky podtón,ale stále si nezvykám. Občan vracia nezáujem štátu o neho späť a to neúčasťou na voľbách. Je to môj názor.

Zhrňme si práva občana,nebudem ich vymenúvať,ale ktoré z nich by som otvorila- tie sú tak stavané v praxi, že obyčajný občan ťahá za kratší koniec. Občan si podá žalobu na súd v občianskom konaní a súdi sa aj štyri -päť rokov. Skoro už aj zabudne ,prečo sa vlastne súdi. No niektorí, ktorí porušili zákon sa v super krátkom konaní dostanú na slobodu. Bez komentára.  Občan ochorie a dostane sa k lekárovi. No nie je lekár ako lekár,niektorý ho pošle domov,že mu nič neni a niektorý ho pošle inému odborníkovi,ktorý mu to povie,že je to už vekom atď. Dostane sa občan do nemocnice,doniesť si musí už pomaly aj príbor, no nie vždy je spokojný so starostlivosťou a výsledkom liečenia. Ľudia sa boja chodiť do nemocníc. Ide si občan vybaviť niečo na úrad,niekedy zažije toľko šikany za nezmyselné veci,že tam začne chodiť úplne s nevôľou. Povedzme si ešte o dôchodcoch. Nie každý má deti, ktoré sa môžu o neho postarať, ale aj ak  sa chcú, tak tá almužna,na ktorú štát ohodnotil túto starostlivosť mu nepostačí na dôstojný život. Tak sa niektorí seniori dostanú do penziónov a sociálnych zariadení. Mnoho ľudí po kope, málo investícií do týchto zariadení a určite nie pokojná staroba, Znova česť výnimkám. No a telesne postihnuté deti a dospelí, to je snáď kapitola sama o sebe. Tých štát  nevie  pochopiť  alebo nechce.  Potrebovali by pomoc omnoho väčšiu ako majú.

Politici by mali uprednostniť činy pred sľubmi, menej snívaťa viac konať.

Tak že zhrniem, kde je tá oblasť kde štát občana chráni a pomáha mu? Kde pocíti, ten úplne obyčajný občan - volič, že štátu na ňom záleží?   No predsa pred voľbami a na voľbách. Obyčajní ľudia vedia ako chutí bezmocnosť a tú trpkú pachuť pociťujú až moc často na to,že žijeme v 21.storočí a v otvorenej Európe.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

AUTO

V garáži opatruje rodinné dedičstvo: Škodu 120 GLS

Najdrahšia verzia škodovky mala ako jediná olejový chladič.


Už ste čítali?