Pán premiér, viete Vy vôbec ako žijú Vaši voliči?

Autor: Katarína Ivaničová | 8.2.2016 o 11:32 | (upravené 8.2.2016 o 12:16) Karma článku: 8,24 | Prečítané:  1040x

Na Slovensku žijú dobrí ľudia, vzdelaní, šikovní a pracovití.  Počas 26 rokov hľadáme svoje miesto, miesto v Európe a aj vo svete. História nás poznačila a nevieme hrdo vztýčiť hlavy a povedať si to, čo sa nám nepáči.

Dennodenne sa stretávam s problémami ľudí, ktorí si mnohokrát ani nevedia pomôcť. Dostanú sa do mašinérie byrokracie, alebo ich právo je potlačené. Svoj boj nevedia vyhrať, lebo sa možno aj boja. Na druhej strane sú ľudia, ktorí robia čo chcú, robia skutky za ktoré by iní boli potrestaní, no im sa to prepečie. Vie ma nahnevať,ak sú aj dôkazy aj svedkovia  a zrazu sa nič nestalo a všetko je v poriadku. Nepíšem tu nijaké novinky a veľa  ľudí si vie zrátať 2+ 2, tak že vie o čom to svedčí.

Ústavou máme dané, že máme všetci mať rovnaké práva aj povinnosti, skratka sme si rovní. No keď sa tak zamyslím, tak naša vláda je niečo úplne iné na tomto svete. Nerobia žiadne chyby...teda aspoň podľa nich. V čase keď štrajkujú zdravotné sestry aj pedagógovia sa zamýšľam, či demokracia je o podceňovaní a povyšovaní. Systém využíva to, že v školstve sú ľudia, ktorí svoju prácu robia srdcom....no sú tam aj takí, ktorí sa len vezú, intrigujú a inde by sa možno ťažko uplatnili.No tak to  je všade. Zdravotné sestry, tie sú iná kapitola ,od nich by systém chcel aby pracovali aj 24 hodín v kuse aby mali aj 50 pacientov na jednu sestru a všetko aby zvládali s úsmevom. Sem tam si  snáď môžu nejaký ten obväz doniesť aj z domu, ak by pochyboval v nemocnici. Zrátajme si , ale koľko ide peňazí do nemocníc a čo za to môžeme mať.  Chorí ľudia dávajú veľa peňazí na svoje " bezplatné" liečenie. Takí seniori v lekárni si žiadajú najlacnejšiu formu lieku, často neberú ani to, čo majú...PREČO? no aby im vyšlo na stravu a iné výdavky. Ľudia trpia a čakajú hodiny u lekára....Zo svojich osobných skúseností viem, že starší človek sa bojí....bojí tej staroby, keď bude menej vládať alebo ostane úplne nevládny.  Zo strachom sa žije veľmi zle. Systém neumožňuje ľuďom dožiť dôstojne. Domáce opatrovanie je za úplne smiešne peniaze a tak si každý dobre rozmyslí, či bude opatrovať alebo sa venovať svojej kariére. Naše šikovné ženy chodia opatrovať do susedných krajín a tam poskytujú starostlivosť aj  pohladenie seniorom na ktorých ich vláda myslí a berie ich ako rovnocenných občanov.

Voliči, pán premiér žijú skromne a často smutne. Dôchodci, ktorí žijú osamotene v rodinnom dome si často kúria iba v jednej miestnosti - kuchyni, kvôli tomu aby ušetrili. Kupujú si lacné potraviny, ktoré im často škodia na zdravie. U lekárov čakajú aj hodiny na vyšetrenie. Lieky platia draho a často aj veľa zbytočných liekov berú. Šetria na čom sa dá, aby mohli pomôcť svojim deťom či vnúčatám, lebo niektorí by sa inak ani o nich nezaujímali. Skromnosť je im daná. No napriek tomu sa často nemajú ani s kým porozprávať. Ak trpia a nemajú dobrých susedov, tak nevie o tom ani obec....lebo systém nikomu nenariadi, aby mal prehľad o starých, či chorých občanoch...,ale mal by. Nespomenula som penzióny či ústavy sociálnej pomoci...tie praskajú vo švýkoch a bohužiaľ sú neni nafukovacie, aby sa tam zmestilo stále viac seniorov. V "štátnych" sa tlačia na jednej izbe aj štyria ľudia, platia veľa peňazí a aj tak sú tam často smutní, odstrčení a samota v duši ich zožiera. Toto všetko sa dalo vyriešiť, nie v balíčku, ale v systémovom riešení, kde by sa prepojilo to sociálne / čo hlásate/ s tým finančným a právnym. Dôchodci sú síce ľahko ovplyvniteľní, ale nie sú hlúpi a vedia ako by to mohlo byť na Slovensku, keby bol o nich záujem stále a nie len pred voľbami.

Dočkáme sa toho, že bude voľba pre seniora či  zostane doma vo svojom prostredí a tam mu pomôžu jeho najbližší, alebo bude stále poradovník na miesto v soc. ústave služieb a často sa dostane aj mimo svojho bydliska, kde žil mnoho, mnoho rokov a mal  tam zázemie? Ostanú ženy doma a svoju pomoc a opateru  budú poskytovať svojim rodinám a spoluobčanom? Skromnosť je Slovákom veľmi blízka,ale prečo sa majú stále obetovať , keď v demokracii predsa nemusia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

AUTO

V garáži opatruje rodinné dedičstvo: Škodu 120 GLS

Najdrahšia verzia škodovky mala ako jediná olejový chladič.


Už ste čítali?